Past McNair Scholars

MU was one of the first 14 U.S. institutions selected to implement The Ronald E. McNair Post-Baccalaureate Achievement Program in 1989. Over 400 MU students have had research internships under the auspices of the program.

2020-2021 McNair Scholars

Stephan Agee
Mechanical Engineering
Angelique Allen
Biological Sciences
Elias Bunting
Natural Resources
Kelly Dade
Electrical Engineering
Chavis Ferguson
Biomedical Engineering
Derek Fiquet
Interdisciplinary Studies
Ja’Vion Golden
Health Sciences
Christian Kinghorne
Psychology
Adam Lappe
Political Science and International Studies
Marshaun Love
Biological Sciences
Abdul Omar
Biochemistry & Biology
Ymbar Polanco
Mechanical and Aerospace Engineering
Tessi Rickabaugh
Womens & Gender Studies and Religious Studies
Francesca Rodriguez-Hart
Geography
Claire Schneider
Architectual Studies
Caleb Sewell
Educational Studies and Black Studies
Katherine Thomas
Human Development and Family Sciences
Mason Ward
Agriculture
Yuki Yang
Biology

2019-2020 McNair Scholars

Ernesto Aguirre
Religious Studies
Nicole Amezcua Morfin
Interdisciplinary Studies
Ethan Anderson
English
Holly Brinker
Architectual Studies
Chang Chi
Civil Engineering
Sydney Chism
Psychology
Lauryn Cureton
Biochemistry
Agnie Garcia
Biomedical Engineering
Kennedi Glover
Health Sciences
Daniel Gray
Psychology
Amie Green
History and Anthropology
Sterling Humburg-Cage
Psychology
Tanner Jackson
Biochemistry
Lefatshe Lefatshe
Biology
Olakunle Odunleye
Health Sciences
Eric Queathem
Biochemistry
Phajja Redwood
Psychology and Theater
Ryan Smith
Biological Sciences
Xavier Strong
Psychology

2018-2019 McNair Scholars

KeLa Allen
Human Development & Family Sciences
Rebecca Anderson
Psychology
Amanda Bennett
Psychology and Spanish
Tishaura Brown
Anthropology
Sonia Clark
Health Sciences
Denton “Cole” Diggins
Soil Sciences
Levi Doyle-Barker
Psychology
Kiana King
Psychology
Zahria Moore
Theatre and English
Mirnes Mustafic
Civil Engineering
Tawnie Nelson
Psychology
Faramola Shonekan
History
Jazmin Simms
Psychology
Jaquaylah Taylor
Sustainable Agriculture
Cosette Tomita
Chemistry
Alexis Wilkinson
Psychology and English
Amanda Wood
Bioengineering and Math
Shawndrea Magee
Health Sciences
Naya Sutton
HDFS and Psychology

2017-2018 McNair Scholars

Blake Acton
Geography
Anna Brett
Photojournalism & Social Work
Jeffrey Cathey
Chemical Engineering
Sierra Clemetson
Communication Science & Disorders
Ryan Foltz
Psychology
Sarah Gebken
Bioengineering
Brittany Gregory
Psychology and Sociology
Jayla Head
Psychology
Erielle Jones
Sociology and History
Jessee Kruse
Biological Sciences
Sara Lalk
Forestry
Tremaine Ledbetter
Psychology
Justin Moore
Psychology
Jannice Newson
Soil and Environmental Science
Faith Ordonio
History
Meaghan Pearson
Statistics and Sociology
Dakota Reeves
Philosophy
Meghan Wheeler
Fisheries and Wildlife Management
Mario Wilson
Psychology

2016-2017 McNair Scholars

Adalberto Aviles
Mechanical & Aerospace Engineering
Darius Caffey
Psychology & Sociology
Hawolti Curry
International Studies & Peace Studies
Tiana Glass
Women & Gender Studies
Chelsea Jones
Nutrition & Fitness
Whitney Kwamin
Health Sciences and Parks, Recreation & Tourism
John Middlebrooks
Mechanical & Aerospace Engineering
Hanh Ngo
Biology
Phong Nguyen
Chemical Engineering
Tyler Nivin
Computer Science
Patrick Okojie
Mechanical Engineering
Alexis Pearson
International Studies-Latino Studies
Christopher Petty
Fisheries and Wildlife
Claire Rounkles
Photojournalism
Nikita Smith
Psychology & Sociology
Christopher Trunell
Chemical Engineering
Joshua Williams
Nuclear Medicine
Maya Williams
Psychology

2015-2016 McNair Scholars

Walta Abraham
Civil Engineering
Tyler Adelstein
Geological Sciences
Ian Boese
History & Geogrpahy
Denisha Campbell
Communication Science & Disorders
Cassandra Casteel
Archaeology & Anthropology
Belquis Elhadi
Sociology
Delan Ellington
Anthropology and History
Nicole Franklin-Jordan
Psychology
Samantha Fullington
Special Education
Lydia Ghuman
English
Lauren Godsy
Human Development and Family Sciences
Andrew Hutchinson
Sociology and History
Amber Kellum
Human Development and Family Sciences
Trevion McGhaw
Industrial Engineering
Brian Moreno
History
Devin Petersohn
Computer Science
Brandy Pugh
Psychology
Da’Vonya Wilson
Nursing
Victoria Young
Psychology

2014-2015 McNair Scholars

Keisha Bailey
Psychology
DaWon Baker
Parks, Recreation & Tourism
Zakary Beach
Bioengineering
Ariel Blaser
Linguistics and English
Tiffany Hawkins
Dietics
Vaness Cox
Psychology and Sociology
Ngan “May” Do
Biological Sciences
Marcus Edwards
Health Sciences
Storm Ervin
Sociology
J. Monroe Gamble, IV
Economics
Anastasia Harris
Health Sciences
Lauren Hollins
Biological Sciences
Kristoffer McClellan
Journalism
Anthony Onuzuruike
Chemistry and Biology
Tori Rockwell
Personal Financial Planning
Sorsha Smith
Classical Languages & Linguistics
Ronald Stuart
Geological Sciences
Angelique Taylor
Electrical and Computer Engineering
DeShaunya Ware
Social Work

2013-2014 McNair Scholars

Brandice Carpenter
Psychology/Sociology
Marnae Chavers
Human Development & Family Studies
Rafael Cisneros
Health Sciences
Calandria Frazier
Psychology /Communications
Brian Gaffigan
Biological Engineering
Ariel Hagedorn
Health Professions
Kayla Henderson
Biological Engineering
Tiffany Jerrod
Nutrition & Fitness
Maria Oyelola
Physical Therapy
Josey Ridgway
Fisheries & Wildlife Sciences
Katerina Rios
Psychology
Shawna Rowe
Biochemistry
JaLisa Shaw
Clinical Nursing
Jennifer Shearin
Social Work
Gloria Sipakati
Health Sciences
Sarah Swartz
Anthropology
Channell Washington
Psychology (Human Development & Sociology)

2012-2013 McNair Scholars

Jeremy Clincy
Biochemistry
Antoine Culbreath
Family & Lifespan Development
Amber Forbis
Communication Science & Disorders
Stacey Frasher
Nursing
Meron Ghidey
Biological Sciences
Jale’t Hickmon-Rosa
Psychology
Maranda Johnson
Art History & Religious Studies
Alicia Lorio
Child Development & Education
Shelby Manning
Human Development & Family Studies
Carrie McKinley
Psychology
Paulos Mengsteab
Mechanical Engineering
Emma Rosenow
Geological Sciences
Ashley Schulz
Forestry
Stacy Stewart
Psychology & Anthropology
Jessica Stokes
Chemistry
Chad Tucker
Music Performance
Sital Uprety
Civil & Environmental Engineering
Zachariah Winkler
Anthropology

2011-2012 McNair Scholars

Bianca Aaron
Broadcast Journalism & Psychology
Brittany Bennett
Marketing
Brittani Bungart
Biological Engineering
Darnell Cage
Mechanical Engineering
Marc Canellas
Mechanical & Aerospace Engineering
Timothy Cunningham
Management
Megan Dowdle
Biochemistry
Jenee Duncan
Human Development & Family Studies
Carmen Harjoe
Fisheries and Wildlife
Bethany Henry
History and Anthropology
Damir Kolasinac
Biological Engineering
Carolyn Lacey
Biochemistry
Gerald Mitchell
Psychology
Danielle Mocker
Fisheries and Wildlife
Akia Parks
Biological engineering
Rosalyn Reese
Biochemistry
Antaniece Sills
Human Development & Social Work
Caitlin Vore
Environmental Science & Forestry

2010-2011 McNair Scholars

Kimberly Anderson-Johnson
Business Administration-Management
Denean Brady
Environmental Science & Land Management
Joshua Brinkley
Psychology
Marcone Cangussu
Economics
Anoff Cobblah
Physics
William Cochran
Geological Sciences
Nicole Hams
Biochemistry
Shane Hoffman
Broadcast Journalism
Darrell Jordan
Music
Calvin Lewis
Medicinal Chemistry
Brittany Long
Anthropology
Michael McCoy, III
Biological Engineering
Shannon Montanez
Parks, Recreation, and Tourism
Fiona Odu
Biological Sciences
Long, Pei
Economics & Statistics
Shannon Schipper
Women and Gender Studies
Jerry Steward
Biological Sciences
Michelle Tang
Biological Sciences
Cameron Williams
Sociology/Communication
See Yang
Agribusiness Management

2009-2010 McNair Scholars

Liese Harvel
Sociology/Women & Gender Studies
Lorien Hayden
Physics
Kelli King
Psychology
Braydon Medlin
Business
Blossom Nwaneri
Nutrition & Exercise Physiology/Pre-Physical Therapy
Ashley Price
Biological Sciences
Sydney Pursel
Biology and Art
Sydnea Redwine
Marketing
Jaqui Rogers
Secondary Education and English
Michael Schrantz
Political Sciences & Journalism
Ashley Shaw
Nutrition and Fitness
Diliana Stoimenova
Biological Sciences
Lezlie Taylor
Agriculture Education
Ryan Torack
Sociology
Brittany Vickers
History & Journalism
Chatoyya Walker
History
Solida Wise
Sociology
Devin Woodson
Communication

2008-2009 McNair Scholars

Shannon Arnold
Microbiology
Sarah Brandt
Psychology/Sociology
Arianna DiMucci
Art Hist. Archaeology, Anthropology
Phuong Do
Biological Sciences
Carolina Ebeid
Spanish
Paul Ferguson
Architectual Studies
Bryant Harris
Biomedical Engineering
Alyssa Hollins
Black Studies/Communication
Janine Ingram
Linguistics
Christopher Kirkendall
Computer Engineering
ToLoan Ly,
Biological Sciences
Ashley McDonald
Psychology
Stephanie Morriss
Biochemistry
Aaron Resengren
Mechanical Engineering
Rebecca Schneider
Agriculture Education
Amanda Sturm
Social Work
Shanetha Washington
Political Science
Tiffany Wheeler
Civil Engineering
Si Yol Yi
Biology

2007-2008 McNair Scholars

David Aguayo
Secondary Education
Valeska Araujo
Philosophy/Economics
Brittani Brown
Psychological Sciences
Michelle Clark
Communication Sci & Disorders
Sean Crockett
Chemical Engineering
Miriam Galenas
Geological Sciences
Danielle Graef
Psychological Sciences
Jimmie Jones
Management
Kamara Jones
Journalism: News-Editorial
Lindsey Lanfersieck
English
Tracey Latimore
Psychological Sciences
Olga Mafotsing Fopoussi
Biological Sciences
Renae Mayes
Middle School Math/Social Studies
Kelly Mottaz
Fisheries & Wildlife Sciences
Diana Ortiz
Biological Sciences
Tamela Smith
Anthropology
Brittany Smotherson
Middle School Math
Jennifer Stetler
Animal Science/Biochemistry
Catera Wilder
Biological Engineering
.

2006-2007 McNair Scholars

Ashley Acevedo
Biochemistry
Marcus Adair
Biology
Bridgette Adams
International Business
Allison Barlows
Fisheries and Wildlife
Amber Bell
Sociology
Michelle Carpenter
Psychology
Samuel Grinter
Physics & Math
Stanley Ikpe
Electrical & Computer Engineering
Robert Jinkerson
Biological Engineering
Tracy Johnson
Political Science
Lauren Lewis
Biology
Sara Mijares
Psychology
Njabulo Ngwenyama
Biology
Kari Rott
Geography/French
Enjoli Sims
Elementary Education
Katherine Speichinger
Biological Sciences
Mary Stilwell
Accounting

2005-2006 McNair Scholars

Genny Asher
Social Work
Marcus Brown
Sociology
Jane Davis
Chemistry
Tiffanie Hamilton
Fisheries and Wildlife/Biochemistry
Daniel Hanneken
Social Work
Dustin Langewisch
Mechanical/Aerospace Engineering
Joshua Livingston
Psychology
Sharla Marshall
Personal Financial Planning
Amber McCadney
Psychological Sciences
Victoria Okoye
Journalism
Evelyn Okunbor
Psychological Sciences
Stephanie Rainey
Animal Science
Maegan Reagan
Art History & Archaeology
Patrice Relerford
Journalism
Melanie Sanmiguel
Communication Sciences & Disorders
Jesus Santiago
Management-International Business
Andrea Shaw
Human Development Family Sciences/Social Work
Dawn Shoemaker
Communication Sciences & Disorders
Amber Wiewel
Fisheries and Wildlife

2004-2005 McNair Scholars

Colby Bestgen
Anthropology
Ryan Beumer
Agricultural Economics
Tiffany Butler
Psychology
Gerald Cole
History
Venita Cooper
Communication
Atim Enyenihi
Chemistry/Spanish
Melanie Evans
Biochemistry
Jenny Flatt
Psychology/Sociology
Jamaal Glenn
Finance/Journalism
Mark McClendon
Civil Engineering
Neville Miller
Atmospheric Sciences
Karen Mitchell
Journalism/Photo
Charles Smarr
Biochemistry
Michael Talley
Respiratory Therapy
Christopher Walters
English
Carmen Washington
Social Work
Scott Winton
Undecided
Jered Wisdom
Fisheries & Wildlife

2003-2004 McNair Scholars

Kimberly Adams
Political Sciences/Broadcast Journalism
Jamie Atkinson
Theatre
Crystal Buckner
Animal Sciences
Samuel Cole
Nutritional Sciences
Michael Collins
Physical Thereapy
Keith Davis
Chemistry
Melanie Evans
Biochemistry
Eric Galoskowsky
Fisheries and Wildlife
Dana Givens
Human Development & Family Studies
Brian Johnson
Marketing
Tiffany Julian
Sociology
Ashley Overstreet
English
Angela Pashia
Anthropology
Kerri Stockton
Horticulture
Nikki Strong
Peace Studies/History
Sara Vidito
Spanish
Tamar Wallace
Marketing/Psychology
Byron Whitmore
International Business/Finance

2002-2003 McNair Scholars

Jessica Bauchman
Music Education
Clarissa Boyd
Interdisciplinary Studies
Kandace Callwell
Psychology
Shannon Dugger
Fisheries & Wildlife
Leslie Fortner
Communication Sciences & Disorders
Amy Glasgow
Psychology
Christin Hans
Agricultural Business Management
Dana Brian Hardner
Plant Science
Emma Hohenberger
Agricultural Economics
Cecilia Kuntz
Chemical Engineering
Paul Ladipo
Biology
Danielle Milton
Accounting
Martinie Porter
Social Work
Sandra Santos
Fine Arts
Saraia Smith
Biological Engineering
Brandon Tilghman
Chemistry
Amber Walker
Fisheries & Wildlife
Adam Wiewel
Anthropology

2001-2002 McNair Scholars

Jarrett Dickerson
Business
Karen Marie Grooms
Broadcast Journalism/Theatre
Arianne Hartsell
English
Troy Johnson
Psychological Sciences
Taisha Jones
Psychological Sciences/Sociology
Robert Kimes
Psychological Sciences
Bob Mahon
Microbiology
Desiree Mitchell
Business Administration/International Business
Kimberly Moore
Social Work
Matthew Moreno
Psychological Sciences
Thierra Nalley
Anthropology
Justin Phillips
Psychological Sciences
Alias Smith
Biochemistry/Food Science
Jennifer Soto
Biological Sciences
Sean Stoneking
Biochemistry
Jenny Tone-Pah-Hote
History
Havis Wright
Economics/Political Science
Carroll Zu-Bolton
Sociology/Black Studies

2000-2001 McNair Scholars

Joseph Bartlett
Philosophy
Paula Boettler
Biochemistry
Kristopher Brown
Sociology
Oi Peng Chi
Chemistry/Biology
Ebonie Cunningham
Interdisciplinary Studies
Joseph Haney
Mechanical Engineering
Sarah Hans
Plant Sciences
Anthony Iyoho
Mechanical Engineering
Johonna McCants
Journalism/Black Studies
Otto Nichols, III
Civil Engineering
Brian Sandoval
Psychology
April Schremp
Early Childhood Education
Martin Schulte
Microbiology
Nicole Schultz
Nursing
Johnissia Stevenson
Computer Science
Darla Tharp
Biochemistry
Sarita Townsend
Political Science

1999-2000 McNair Scholars

Khadar Abdi
Biochemistry
Emily Broeckling
Political Science
Ryan Brunner
Psychology
Latricia Buckner
Psychology
De’Ann Burton
Occupational Therapy
Raul Camacho
Biology
Marcia Chatelain
Religious Studies
Roselyn Cleveland
Sociology
Timika Edwards
Psychology
Jacqueline Fairley
Electrical Engineering
Catherine Friends
Psychology
Tara Greer
Psychology
Melissa Herzog
Psychology
Anthony Johnson
Political Science
Michelle Klobe
Biochemistry
Shantay Prince
Political Science
David Robbins
Animal Science
Chad Shade
Psychology
Douglas Steinley
Psychology/Statistics
Ruben Valadez
Journalism
Dierdra Yates
Journalism

1998-1999 McNair Scholars

Jerome Anderson
Human Development & Family Studies
Sean Breedlove
Sociology & Psychology
Lakesha Brown
Computer Engineering
Amanda Cavin
Geology
Kara Collier
Human Development & Family Studies
Mark Collis
Art
Ryan Evans
Religious Studies
Benetta Fairley
Psychology
Lee Francis
Theatre
Jason Hans
Human Development & Family Studies
Maria Jackson
Electrical/Computer Engineering
Renea Jennings
Biology
Terry McClure
Art History
Lisa Molix
Psychology
Rachel Nevils
Commuication Science & Disorders
Angela Pelliccio
Sociology
Ebony Reed
Journalism
Odessa Roberts
Psychology/Anthropology
Sonya Salazar
Anthropology
Shani Settles
Anthropology
Mark Wachter
Forestry

1997-1998 McNair Scholars

Stephanie Parker Blue
Education
Elke Boyd
Engineering
Keele Bradley
Biology
Melanie Coffee
Journalism
Erin Dalcourt
Art History & Archaeology
Tammy Dunn
Human Development & Family Studies
Ryan Evans
Religious Studies
Timothy Giles
Journalism
Jessica Goin
Veterinary Pathobiology
Judith Harpole
Anthropology
Cynthia Langguth
Park, Rec, & Tourism
Kito Lester
Psychology/Sociology
Jennifer Lewis
Biology
Charlotte McCloskey
Psychology
Amanda Nichols-Carey
Romance Languages
Paul Statzel
Anthropology
Jason Steward
Psychology
Angela Walker
Mathematics
Brad Waller
Philosophy
Jeremy Wilson
Forestry
Kathlene Woodruff
Art History & Archaeology
Leyland Young
Engineering

1996-1997 McNair Scholars

Michelle Azu
Biology
Richard Boles
Child Psychology
Christine (Conklin) Souza
Music
Amy Dill
Art History & Archaeology
Jeanette (Dunkin) Simmons
Psychology
Tracy Fehrenbach
Psychology
Renae Feldmann
Bioloby
Jason Fletcher
Philosophy/Political Science
Antonio Garcia-Martinez
Anthropology
Rick Hendrix
Civil Engineering
Robin (Hightower) Graham
Psychology
Machelle Hines
Family & Consumer Science
Christina (Miller) Lynn
Animal Science
Jacquelyn Remidez
Psychology
Donald Schindler
English
Antwaun Smith
Religious Studies
Mary Starke
Psychology
Melinda Thielbar
Agriculture Economics
Tiyonda Valentine-Cook
Respiratory Therapy
Jeff Wenzel
Fisheries & Wildlife
Monica (Burroughs) Whiteb
Journalism

1995-1996 McNair Scholars

Nicole (Pauk) Bertke
Human Development/Child Life
Calandra (Floyd) Booker
Finance
Toriano Boynton
Sociology
Danita (Gibson) Carter
Social Work
Lorisia Clevenger
English
Faith Daniels-Eutsay
Communications
Lance DeClue
Psychology
De Lora Dohrn
English
Dewayne Dungan
Sociology
Susan Eckerle Curwood
English
Jameson Harwood
Anthropology
Jonathan Herbert
Theatre
Shavawna Jackson
Electrical & Computer Engineering
J. Stephen Johnson
Geography
Danelle (Ohmes) Joyce
Psychology
John Kottwitz
Biology
Howard Norat
Biochemistry
Health Oates
History
Amy Rejba
Nursing
Susan (Dixon) Renoe
Anthropology
Consuelo (Valerio) Stokesb
Music
Michelle Story
Political Science
Daniel Walton
Fisheries & Wildlife
Elizabeth Yepez
Anthropology

1994-1995 McNair Scholars

John (Ceasar) Bertha (Horvath)
Anthropology
Louis Cespedes
Electrical & Computer Engineering
Mary Clark
Psychology
Loretta (Berve) Colvin
Biochemistry
Jason Durbin
Biology
Lara Espinoza
Journalism
Odetta Fields
English
Wilbert Fortson
Biochemistry
John Fritz
Political Science
Charles Greer
General Studies
Edward Allen Hammock
Computer Science & Anthropology
Karin Haug
Human Development & Family Studies
Laura Haynes
Psychology
Starly (Green) Ivey
Consumer Financial Management
Kris Johnson
Psychology
David Kemp
Animal Science
Erika King
Electrical Engineering
Melissa Langdon
Biochemistry
Leroy Love
Chemical Engineering
Nancy Luaces
History
Melissa (Moon) McBride
Psychology
Annette Kusgen McDaniel
Family Studies
Christina Moore
Social Work
Rachel Mullhatten
Nursing
Rebeca Navarro McKelvey
Political Science/Spanish
Derrick Patrick
Chemistry
Dawn Rene Powell
Psychology
Rosa Saldano
Chemical Engineering
Alicia Sasseen
Biology
Todd Satter
English/Journalism
Michelle (Newhart) Walker
Sociology
John Willett
Economics

1993-1994 McNair Scholars

Pablo Arroyo
Animal Science
Nathan Bivens
Biology
Jerry Bruggeman
Chemistry
Donna Calvin
Finance
Jennifer (McIntire) Clark
Geology
Martha Crowley
Sociology
Eric Epperson
Electrical & Computer Engineering
Edra Estron
Communication Science & Disorders
Jennifer Frericks
Education
Antonnette Gibbs
Economics
Ralph Groom, Jr.
Psychology
Ron Irving
Accountancy
Michael Krumpelman
Agricultural Engineering
Rebecca (Miller) Lynn
Chemical Engineering
Edward Jack Mallot
English
Wesley Mills
Biology
Tonya (Koerkenmeier) Schmidt
Biochemistry
Stephen Schmitt
Geology
Botswana Toney-Blackburn
Journalism
Todd Witcher
Journalism
Paula (Hicks) Schaefer
Political Science

1992-1993 McNair Scholars

R. Frank Baker
Biology
Brandon Blakey
Biology
Tammy Boulware
Business Management
James Browning
Political Science/Economics
Michael Bye
Fisheries & Wildlife
Robin Dixon
Exercise Science
Stephanie Dorman
Elementary Education
Dana Duren
Anthropology
Kevin Ferguson
Biochemistry
Barry Garber
Agricultural Engineering
Chanel Goodwin
Family Studies
Steven Hertel
Political Science/Asian Studies
Rochelle Hollis
Spanish/Political Science
Tara Jensen
Philosophy
Julie Lynem
Journalism
Jennifer McMurry
Biology
Conswella Moore
Psychology
Bonnie Osborn
Journalism
Tracy Owen
Biochemistry
Sheila Patterson
Finance
Michael Pereira
Engineering
Dawn Peterson
Journalism
Gary Peterson
English
Aalece Pugh
Psychology
Gaynell Simpson
Social Work
Luis Tumialan
Chemistry
Gretchen Young
Journalism

1991-1992 McNair Scholars

Nicole Armaly
Biochemistry
Nadine Bosley
Political Science
Roslyn Golden
Communications
Michael Guzy
Fisheries & Wildlife
Gailya Jones
Accountancy
Ronald Koder
Chemistry
Lori Lund
Agricultural Economics
Derek McGirt
Finance & Banking
Michelle Meyer
Occupational Therapy
Sharra Powell
English Education
Rustico Ramos
Biology
Larressa Rodgers
Social Work
Robert Rodriguez
Spanish & Political Science
Kimberly Rogers
Journalism
Robert Smith
Biology
Anthony Turk
Psychology
Leonette White
Social Work/Black Studies
Nicole Williams
Food Technology
Chris Woodson
Wildlife Biology
Kimberly Yates
Sociology/English

1990-1991 McNair Scholars

Michael Barnett
Finance & Economics
Stella Cobbinah
Chemical Engineering
Alan Deffenderfer
English
Lorenzo de Guttadauro
Journalism
Cynthia (Fetterhoff) Hayes
Medical Diatetics
Donna Fisher
Journalism
Ginger Fletcher
Education
Tammi Gibbons
Biology
Cheryl Hendrickson
Psychology
Rosanna Jalbuena
Electrical Engineering
Lisa Jones
Journalism
Robert Errol Kolen
Biology
Donna Nguyen
Chemistry
Anthony Proctor
Accounting
Michele Quinn
Horticulture
Sharon Reed
Social Work
Victoria Salerno
English
Marcy Smith
Nursing
Dodie Tagg
Biochemistry
Candace Wilson
Journalism
Barbara Wortherspoon
Biology
Lisa (Jones) Townsel
Journalism
Tammi (Gibbons) Wortham
Biology
Gretchen Young
Journalism

1989-1990 McNair Scholars

Edward Blakey
Political Science
Angela Brown
English
Ronda Cowan
Social Work
Heidi Davis
English
Eryca Ford
Economics & Marketing
Elaine Fulton
Textile & Apparel Management
Kay Harmon
Health Professions
Casey Howell
Biochemistry
LaTia King
Journalism
Nadine Lee
Civil Engineering
Russell Lopez
Journalism
Jason Mitchell
Chemistry
Maurice Noellsch
Electrical Engineering
Mehl Allan Penrose
Spanish & Political Science
LaDonna Sanders
Journalism
Sandra Sheerin
Social Work
Margaret “Meg” Teets
Biological Sciences
Gary Villa
Biological Science
Mark Wilkins
Political Science
Tammy Workman
Psychology